Na cmentarzu wojennym w Warzycach odbyły się uroczystości 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W obchodach wzięły udział m.in. rodziny ofiar pomordowanych w Lesie Warzyckim w latach 1940 – 1944. Uroczystą Mszę św. koncelebrowali ks. Stanisław Czenczek Oficjał Sądu Metropolitarnego w Przemyślu, ks. prałat Mieczysław Gniady Dyrektor Domu Kapituły Katedralnej w Przemyślu oraz ks. Mieczysław Piróg Proboszcz parafii w Warzycach z asystą Chóru Laurenti z Warzyc.

Kwiaty przy obeliskach złożyli m.in. Stanisław Pankiewicz Wójt Gminy Jasło, Tadeusz Gorgosz Wicestarosta Jasielski i Wojciech Piękoś Prezes GPK Sp. z o.o. w Jaśle.

Uroczystości warzyckie odbywają się co roku, w pierwszą niedzielę września na tamtejszym cmentarzu wojennym i są organizowane przez gminę Jasło i parafię Warzyce.

W uroczystościach rocznicowych biorą też udział harcerze, kombatanci, uczniowie wraz z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej w Warzycach, strażacy z OSP gminy Jasło oraz miejscowa ludność.

Podczas uroczystości zostały poświęcone nowo wybudowane trzy obeliski – tablice inskrypcyjne z nazwiskami zidentyfikowanych ofiar egzekucji dokonywanych przez niemieckich okupantów w latach 1940-1944 i pochowanych na tym cmentarzu. Koszt budowy obelisków opiewał na ponad 26 tys. zł i został pokryty z dotacji Wojewody Podkarpackiego. Gmina Jasło przeprowadziła także remont i odnowienie mogił poległych. Wykonawcą było GPK Sp. z o.o.

Harcmistrz Jacek Smolik z I szczepu „Orląt” im. Janka Bytnara – Rudego odczytał apel poległych, a harcerze zaciągnęli wartę honorową przy obeliskach.

Na koniec odbył się koncert pieśni religijno – patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej działającej przy GOK w Jaśle z/s w Brzyściu.

Źródło: https://www.gminajaslo.pl/pl/aktualnosci/z_ostatniej_chwili/czesc-ich-pamieci.html

Kategorie: Wydarzenia

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.