jak-pszczoły-chodziły-do-szkoły-750x2347 czerwca  dzieci z oddziałów przedszkolnych z Zespołu Szkół w Warzycach w związku z XV ogólnopolskim Tygodniem Czytania dzieciom  odwiedziły Filię w Warzycach Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach oraz Świetlicę Gminnego Ośrodka Kultury.

Wizytę rozpoczęli od „zwiedzania” i zapoznania się z zasadami funkcjonowania biblioteki oraz „prośbami książki” czyli jak należy obchodzić się z książką. Pomogli w szukaniu „kart urodzeniowych” książek, opowiadali o swoich ulubionych bajkach oraz ich  bohaterach. W świetlicy natomiast mieli okazję pograć sobie w piłkarzyki, bilard jak również w tenisa stołowego.

Punktem kulminacyjnym było spotkanie z Zofią Macek – regionalistką i emerytowaną nauczycielką, autorką wielu prac historycznych i bajek dla dzieci. Autorka wprowadziła dzieci w świat pszczół, opowiedziała, czym się żywią, co produkują i jak ważną dla ludzi  wykonują pracę, poruszyła także problem wymierania pszczół, których jest coraz mniej przez zanieczyszczenie środowiska. Zapoznała młodych słuchaczy z treścią najnowszej swojej książeczki „Jak pszczoły chodziły do szkoły”:

„Trzmiele – pszczół przyjaciele

Jesienią na słoneczniku,
Różanych owadów bez liku,
Jest tam ciemnych „kulek” wiele
To owady, to są trzmiele.
Pszczoły wesoło buzują,
Wciąż nektaru poszukują.
Obok usiadł kolorowy
Motyl – paź królowej.
Rozłożył swe skrzydełeczka
Wprost do ciepłego słoneczka.
Siadły sobie też bielinki
Robią takie śmieszne minki.
Pszczoły wnet się rozgniewały
I do lotu się zerwały. (…)”

 Pani Zosia przeczytała kilka swoich wierszy, zaznajomiła ich z różnicami pomiędzy pszczołą osą a trzmielem, uczestnicy chętnie odpowiadali nieraz na bardzo trudne pytania. Spotkanie okazało się interesujące i edukacyjne, jak również wspaniałym wstępem do planowanej przez przedszkolaków wycieczki do Gospodarstwa Pasiecznego Sądecki Bartnik.

Najnowsza książka dla dzieci Zofii Macek jest dostępna w bibliotekach gminy Jasło. Zapraszamy do lektury!

E. Wieczorek

Kategorie: Wydarzenia

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.