Powszechnie wiadomo, czytanie przynosi mnóstwo pożytku: wzbogaca słownictwo, poszerza wiedzę, rozwija wyobraźnię, wspomaga koncentrację i poprawia pamięć. Argumentów, dla których warto czytać jest tyle, ile niezłych książek. Jednak nie wszyscy dostrzegają wartości płynące z lektury. Właśnie w tym celu pracownicy bibliotek starają się przekonać do czytania poprzez różnorodne, a nieraz zdumiewające akcje czytelnicze.

W 2019 roku efektem tych inicjatyw było ponad 487 imprez zorganizowanych w ramach działalności naszych bibliotek publicznych na terenie gminy Jasło.

Oczekiwania czytelników są duże, dlatego bibliotekarze starają się wymyślać coraz to nowsze i urozmaicone propozycje akcji promujących czytelnictwo. W 2019 roku w bibliotekach publicznych gminy Jasło powstała „Akademia Pomysłów” dla dorosłych czytelników.

Następną propozycją dla najmłodszych czytelników są spotkania z teatrem obrazkowym, czyli Kamishibai. Jest to japońska sztuka opowiadania historii zamknięta w magicznej skrzynce. Obrazki umieszczane w skrzynce można stworzyć zapraszając najmłodszych na warsztaty ilustratorskie lub plastyczne. Tematem przewodnim może być np. znana bajka lub wymyślone opowiadanie.

Cykl spotkań z grami planszowymi to świetna okazja do wspólnego spędzania czasu z przyjaciółmi lub rodziną. Gry planszowe nie tylko bawią, ale też uczą i pomagają w nawiązywaniu kontaktów. 

Bezpłatny dostęp do domków wolnego dostępu do książek ustawionych w miejscowościach: Niepla, Gorajowice, Kowalowy, Łaski i Żółków.

Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach i jej Filie w Osobnicy, Trzcinicy i Warzycach pełnią funkcję ogólnodostępnych bibliotek publicznych, które służą popularyzacji wiedzy, oświaty pośród mieszkańców gminy Jasło.

Gromadzimy zbiory do Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej, którego celem jest ochrona dziedzictwa kulturowego naszej gminy oraz działalność edukacyjna i wydawnicza.

Zbiory biblioteczne wraz z ewidencją czytelniczą, elektronicznym rejestrem użytkowników w pełni opracowywane i udostępniane w programie MAK+.

 W 2019 roku Gminną Bibliotekę Publiczną w Jaśle z/s w Szebniach i jej Filie w Osobnicy, Trzcinicy i Warzycach odwiedziło 44 931 osób. Wypożyczono  30 418 książek, 4096 czasopism, udzielono 4653 informacji, z Internetu skorzystało tutaj 4 511 mieszkańców, a ze zbiorów cyfrowego archiwum 884 os.

W ramach promocji czytelnictwa zorganizowano 487 imprez, w tym: spotkania autorskie, warsztaty literackie i plastyczne, lekcje biblioteczne,  warsztaty regionalne, przeglądy artystyczne, konkursy,w których łącznie wzięło udział 6842 osoby. Od wielu lat GBP bierze udział w ogólnopolskich akcjach czytelniczych tj. „Narodowe Czytanie”, „Cała Polska czyta dzieciom”, „Tydzień Bibliotek”, „Noc Bibliotek”, „Mała książka – Wielki człowiek” i „Wielokulturowa pamięć dni minionych”, „BIBLIOCHWILKA”, „ENGLISH IS FUN”- zajęcia językowe dla najmłodszych.

Księgozbiory biblioteczne wzbogaciły się o nowości wydawnicze w liczbie 1400 wol. Z dotacji gminy – 723 wol. oraz z programu MKiDN „Promocja czytelnictwa” w ilości 374 książek. Otrzymaliśmy też dary czytelnicze w liczbie – 303 wydawnictw. Na zakup księgozbiorów do naszych bibliotek wydaliśmy ponad 26 433,00 zł.

Biblioteki prowadzą stałe cykle zajęć czytelniczych i warsztatowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych czytelników.

Nasze placówki odwiedziło wielu znakomitych autorów książek, a nawet goście z USA, Włoch i Słowacji.

W 2019 roku biblioteki gminy Jasło zrealizowały 5 zadań projektowych, na które GBP pozyskała dofinansowanie z MKiDN, Instytutu Książki, Biblioteki Narodowej, Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności Równać Szanse. Środki zewnętrzne pozyskane przez dyrektora GBP stanowią 42% rocznego budżetu Biblioteki.

GBP i jej filie posiadają czytniki ebooków PocketBook z aplikacją Legimi oraz urządzenia do odsłuchu książek dla osób niedowidzących.

Nie zapominamy o tradycjach i zwyczajach ludowych organizując liczne lekcje biblioteczne, konkursy i przeglądy artystyczne. Współpracujemy z lokalnymi instytucjami, organizacjami społecznymi, stowarzyszeniami, szkołami, muzeami, wydawnictwami regionalnymi, jak również z twórcami i pisarzami regionalnymi.

Mieszkańcy gminy nas odwiedzają i bardzo dużo czytają! Dziękujemy!

Zapraszamy do skorzystania z propozycji czytelniczych bibliotek publicznych gminy Jasło. Pamiętajmy, że aktualnie biblioteka to nie tylko miejsce udostępniania woluminów. To miejsce spotkań i rozwoju społecznego, gdzie kultura, sztuka i nauka koegzystują na jednej płaszczyźnie. 

 

GBP w Jaśle z/s w Szebniach

Kategorie: Biblioteka

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.