Przypominamy, że  19 marca br. ma zostać wyłączony nadajnik na Suchej Górze, z tego nadajnika mieszkańcy Warzyc odbierają naziemny sygnał telewizyjny.

Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej potrzebny jest dekoder (zgodny ze standardem DVB-T MPEG-4,). Może być wbudowany w telewizor (najnowsze odbiorniki go mają) lub zewnętrzny, podłączony do telewizora. Tak jak i dziś, potrzebna jest też antena naziemna (najczęściej do odbioru wystarczy dotychczasowa antena).

  • Widzowie korzystający ze starszych typów telewizorów, np. kineskopowych, powinni kupić w sklepie RTV dekoder DVB-T MPEG-4, do niego podpiąć antenę, a następnie podłączyć go do telewizora przez gniazda z tyłu obudowy. Najpopularniejszym sposobem podłączenia jest użycie gniazda EURO.
  • W telewizorach z wbudowanym dekoderem DVB-T MPEG-4 wystarczy podpiąć bezpośrednio do nich antenę i na nowo wyszukać programy. Telewizor zacznie odbierać kilkanaście programów. (Należy się upewnić czy telewizor posiada możliwość odbioru w kodowaniu MPEG-4)

Jeżeli antena dziś zapewnia dobrą jakość obrazu i dźwięku, to prawdopodobnie nie będzie trzeba jej zmieniać.

Koszt dekodera, to ok 100-250 zł. Ceny anten – 50-200 zł.

Anteny satelitarne nie umożliwiają odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Uwaga na naciągaczy i oszustów

Nieuczciwi akwizytorzy i sprzedawcy powołując się na nieprawdziwe informacje, namawiają do kupna odbiorników satelitarnych i podpisywania umów abonamentowych, strasząc, że są one niezbędne do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Informują np. że jeżeli ktoś nie kupi dekodera satelitarnej platformy cyfrowej, nie będzie miał dostępu do telewizji. Niektórzy podając się za przedstawicieli Telewizji Polskiej wmawiają, że już niedługo za korzystanie z analogowej telewizji trzeba będzie płacić abonament dziesięciokrotnie wyższy niż obecnie.

To wszystko nieprawda!

Oferta programowa naziemnej telewizji cyfrowej jest bezpłatna. Poza abonamentem RTV z tytułu posiadania odbiornika nie istnieją dodatkowe opłaty abonamentowe, tak jak w przypadku płatnych platform kablowych lub satelitarnych.

Nie daj się oszukać akwizytorom oferującym urządzenia po „promocyjnych” cenach!
KUPUJ OD SPRAWDZONYCH SPRZEDAWCÓW.
Jeśli nie posiadasz wiedzy technicznej, nie kupuj pochopnie.
Porozmawiaj na ten temat z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi.

Więcej informacji można znaleźć:

Broszura informacyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie 

http://cyfryzacja.gov.pl/Cyfryzacja,telewizji,naziemnej,w,Polsce,1.html

http://www.tvp.pl/rzeszow/aktualnosci/spoleczne/do-23-lipca-na-podkarpaciu-bedzie-wylaczany-analogowy-sygnal-telewizyjny/9708370

Kategorie: Wydarzenia

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.