Wakacje z Biblioteką rozpoczęliśmy od wyjazdu 29 czerwca do Pacanowa, miasta Koziołka Matołka. W Centrum Bajki czekało mnóstwo atrakcji, uczestnicy mieli okazję przejechać się magicznym pociągiem, który przeniósł wszystkich w krainę bajek. Dzieci szukały magicznych kamieni, słuchały opowieści kwiatów, odwiedziły wieżę Roszpunki i przeszły przez zaczarowane lustro, aby poznać najróżniejsze bajki z różnych zakątków świata. „Wybuchowe warsztaty” były puentą wycieczki. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć i poznać właściwości azotu, dowiedzieli się także co to jest kuchnia molekularna i mogli skosztować niezwykłych frytek oraz lodów, które prowadzący przygotował za pomocą ciekłego azotu. W drodze powrotnej odwiedziliśmy hurtownię książek „Exlibris”, gdzie można było zobaczyć jak przechowywane są książki i dowiedzieć się skąd biorą się w naszych bibliotekach.
W tym roku Wakacyjne Warsztaty odbyły się w dniach 3-7 lipca oraz 7-11 sierpnia.
Tradycyjnie pierwsze spotkanie odbyło się pod hasłem „Akcja integracja”. Wszyscy uczestnicy mieli za zadanie zapoznać się, ustalono regulamin, którego zasady wszyscy obiecali się przestrzegać oraz wzajemnie się szanować ze zwróceniem szczególnej uwagi na mniejsze dzieci i danie im szansy aktywnego udziału w zajęciach. Rolka po papierze toaletowym zakrętka z butelki, to przecież bardzo potrzebne i użyteczne przedmioty. Wystarczy do tego klej nożyczki i kolorowe papiery, a po chwili powstały kolorowe Minionki. Kolejnego dnia warsztatów nie mogło zabraknąć wielu zabaw i gier z chustą Klanza. W chłodny i deszczowy dzień, po odczytaniu fragmentów książki „Alibi na szczęście” A. Ficner-Ogonowskiej i „Opowiadania o Aniołku”, powstawały przepiękne rękodzieła z masy solnej. Nie tylko aniołki ale również domki i zwierzątka. Na ostatni dzień lipcowych spotkań każdy uczestnik miał za zadanie przynieść z domu jakąś grę planszową integracyjną. Dzieciaki mogły się zmierzyć w: Monopoly, Mistakos, Hedbanz, Jenga, Kubuś Puchatek i Przyjaciele, Przygodach Tappiego oraz wielu jeszcze innych grach.
W czasie sierpniowych warsztatów uczestnicy wzięli udział w zajęciach pt. „Pan Hilary i nie tylko jego okulary”. Scenariusz spotkania oparty został na wierszu Juliana Tuwima „Okulary” oraz książce Gill MCLean „Krótkowzroczna Żyrafa”. Uczestnicy poznali takie pojęcie jak krótkowzroczność, dowiedzieli się dlaczego niektórzy muszą nosić okulary, wymienili także inne typy okularów. Zadaniem każdego dziecka było wykonanie swoich magicznych, kolorowych okularów, przez które było widać tylko miłe rzeczy – żadnych problemów i trosk, ale piękny kolorowy świat. Czytelnicy mogli również oglądnąć ciekawą kolekcję egzotycznych owadów, która została sprezentowana Bibliotece przez jednego z czytelników. Malowali farbami przepiękne i różnorodne wspomnienia z wakacji. Uczestniczyli w różnorodnych grach i zabawach integracyjnych, grupowych, edukacyjnych, twórczych, zręcznościowych, grach na spostrzegawczość i wielu innych.
Ostatniego dnia warsztatów pomagaliśmy w szukaniu uszu bohaterce książki Liny Zutaute pt. „KUKA MUKA i uciekające uszy”. Po przeczytaniu książki, nadszedł czas na zabawy, które wymagały od uczestników skupienia uwagi i dobrego słuchu. Dzieci słuchały otaczających nas dźwięków, miały za zadanie także rozpoznać charakterystyczne dźwięki jak np.: odgłos czajnika z gotującą się wodą, klakson samochodu, bulgotanie wody czy odgłos startującego samolotu. Na zającach nie mogło też zabraknąć zabaw takich jak: „Głuchy telefon” czy „Kto mnie woła?”, gdzie również przydaje się dobry słuch. Dyskutowaliśmy jak by wyglądało nasze życie bez zmysłu słuchu.
Na zakończenie i podsumowanie cyklu spotkań „Latem czeka Biblioteka” wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe dyplomy.
Serdecznie dziękujemy!
Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy poprzez swoją obecność pomogli nam zorganizować warsztaty, oraz dzieciom bez których warsztaty by się nie mogły odbyć, młodym czytelnikom, którzy spędzili z nami ten wyjątkowy czas. Wszystkim Przedszkolakom i uczniom życzymy powodzenia w Nowym Roku Szkolnym ☺
0 komentarzy