Chór “Laurenti” – w dosłownym tłumaczeniu Chór Wawrzyńca – powstał w lutym 2015 roku z inicjatywy Wójta – Stanisława Pankiewicza i działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jaśle. Założycielem i dyrygentem chóru jest Mateusz Gałuszka, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Mimo krótkiej działalności chór wystąpił po raz pierwszy podczas Triduum Sacrum w kościele w Warzycach, oraz w tym samym kościele dał krótki koncert pieśni maryjnych w czerwcu tegoż roku. W listopadzie 2015 oraz 2016 roku Chór Laurenti dał szereg koncertów o treści patriotycznej w świątyniach regionu jasielskiego. Koncerty te cieszą się dużym zainteresowaniem publiczności. Fragmenty tych  występów można obejrzeć poniżej. W styczniu tegoż roku Chór występował w ukraińskim Samborze, dając koncert dla Polaków tam mieszkających. W październiku natomiast, podczas VI Regionalnego Przeglądu Chórów w Lubaczowie Chór “Laurenti” otrzymał wyróżnienie.  W repertuarze zespół posiada utwory o zróżnicowanej tematyce począwszy od pieśni religijnych każdego okresu liturgicznego, poprzez pieśni ludowe, skończywszy na lekkich utworach rozrywkowych. Obecnie zespół liczy 30 osób. Inspektorem chóru jest Lucyna Szarek.

 

chór

Koncert Kolęd “Dla tej Miłości Maleńkiej” Osobnica, 22.01.2017

 

Koncerty Kolęd:

Koncerty Patriotyczne:

Koncert pieśni maryjnych:

Spotkanie Regionalne z ludźmi „pozytywnie zakręconymi”

Próby Chóru poniedziałek i czwartek godz. 19.30
w Świetlicy Domu Ludowego w Warzycach 

 

 

Skład Chóru:

 1. Bartuś Dominik
 2. Bartuś Kacper
 3. Bartuś Marta
 4. Berek Leokadia
 5. Betlej Dominik
 6. Betlej Kacper
 7. Czubik Barbara
 8. Dziedzic Stanisław
 9. Gałuszka Grażyna
 10. Gałuszka Krzysztof
 11. Kamiński Konrad
 12. Kluz Gabriela
 13. Kluz Maciej
 14. Kosiba Marta
 15. Kozioł Sonia
 16. Marszałek Małgorzata
 17. Mika Bogusława
 18. Niemiec Stanisława
 19. Ochoński Mieczysław
 20. Papciak Maria
 21. Pawluś Bogusław
 22. Pawluś Paulina
 23. Pisz Tadeusz
 24. Szarek Lucyna
 25. Szeląg Teresa
 26. Tęcza Teresa
 27. Wilk Maria
 28. Witusik Irena
 29. Wójtowicz Kinga
 30. Wójtowicz Marian

IMG_0318Mateusz Gałuszka – urodzony w Jaśle w 1989 roku. W wieku 7 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Jaśle, w klasie mgr Elwiry Szpak. Jest absolwentem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Krośnie w klasie organów Kazimierza Sierpińskiego. W 2007 roku ukończył z wyróżnieniem Archidiecezjalny Instytut Muzyki Sakralnej w Przemyślu. W 2008 roku ukończył Prywatną Szkołę Muzyczną II stopnia w Jaśle w klasie śpiewu dr Stanisławy Mikołajczyk-Madej. Tytuł magistra sztuki uzyskał na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, na kierunku Muzyka Kościelna, w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego oraz w klasie dyrygentury prof. Andrzeja Banasiewicza.

W 2006 roku uczestniczył w Konkursie Polskiej Muzyki Organowej w ramach XXI Legnickiego Conversatorium Organowego. W 2012 roku otrzymał wyróżnienie Międzynarodowym Konkursie Organowym w Rumii, w ramach XXIV Festiwalu Muzyki Religijnej im. Ks. S. Ormińskiego. Brał również udział w wielu konkursach wokalnych m.in. w Rzeszowie, Wrocławiu, Gliwicach, Kraków – Przesłuchania Makroregionalne z zakwalifikowaniem do Przesłuchań Ogólnopolskich w Olsztynie. Uczestniczył też w wielu kursach i seminariach organowych prowadzonych m.in. przez W. Zerera, P. Grajtera, B. Jakubczaka, M. Toporowskiego, M. Czajkę, A. Chorosińskiego, G. Weinbergera, J. Gembalskiego, J. Hofera. W kwietniu 2013 roku podczas XXVII Legnickiego Conversatorium Organowego, dokonał prawykonania utworu A. Chorosińskiego pt. „Inwokacja”.

W latach 2010 – 2012 pracował w Chórze Filharmonii Narodowej na stanowisku – Artysta chóru. W 2013 i 2014 roku pracował w Reprezentacyjnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego. Od września 2014 pracuje jako nauczyciel w Zespole Szkół Muzycznych w Krośnie oraz w Prywatnej Szkole Muzycznej I i II st. w Jaśle. W lutym 2015 roku z inicjatywy Wójta Gminy Jasło – Stanisława Pankiewicza, założył Chór Laurenti, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jaśle. Chętnie działa na rzecz muzycznego środowiska na rodzinnym Podkarpaciu.