IMG_3573Origami to sztuka układania odpowiednio złożonych kawałeczków papieru w dzieła sztuki. Wykonanie pracy zajmuje bardzo dużo czasu, a dodatkowo wymaga precyzji, uczy myślenia przestrzennego, wycisza, uspokaja, rozwija motorykę małą dłoni i palców.

W naszej szkole jest uczeń, którego można uznać za profesjonalistę w wykonywaniu prac z orgiami. To Mateusz Syrek, uczeń klasy II gimnazjum.

Jak sam wspomina, pierwsze prace z orgiami zobaczył w Internecie i zainteresowały go do tego stopnia, że zaczął składać z papieru małe dzieła sztuki. Ta zabawa z orgiami trwa już około 3 lat. Najwięcej prac powstaje w okresie wakacji z „nadmiaru wolnego czasu”. Pomysłów dostarcza w dalszym ciągu Internet, a czasami jest to całkowita inwencja twórcza Mateusza.

Wykonanie jednej pracy zajmuje od 7 go 8 godzin w zależności od projektu. Kiedy Mateusz zabiera się do składania orgiami, praca pochłania go całkowicie. Efekt końcowy musi być zadawalający, a więc wykonanie dokładne, staranne i estetyczne. Ważne jest też operowanie kolorami.

Mateusz orgiami traktuje jak swoje drugie hobby, bo na miejscu pierwszym znajduje się wędkarstwo.

Zapytaliśmy Mateusza, czy orgiami jest lekiem na stres. Z uśmiechem na twarzy odpowiedział, że pewnie tak, choć on się rzadko stresuje, a jeśli już to woli powędkować, bo to bardziej wycisza i uspokaja.

Pierwsza pracą Mateusza z orgiami był tulipan, a później gwiazdy. Dzisiaj jest w stanie zrobić z papieru prawie wszystko.

Nauczyciele, koledzy podziwiają prace Mateusza i jego cierpliwość. Zastanawiają się, skąd w tym skromnym chłopcu taka artystyczna dusza. To, że ma talent, nie ulega wątpliwości. Wystarczy obejrzeć kilka jego prac, by poznać artystę.

Invalid Displayed Gallery

Źródło: Zespół Szkół w Warzycach
http://zswarzyce.szkolnastrona.pl/index.php?c=article&id=639

Kategorie: Wyróżnione

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.