W dniu 02.08.2020 na placu przy Domu Ludowym w Warzycach odbyła się uroczysta premiera filmu dokumentalnego „Myśmy…”. Film stworzony przez Artura Władykę i Macieja Kluza przedstawia historię wsi opowiadaną przez kilka osób.

Opowieści dotyczyły zarówno tej dalszej historii od ufundowania wsi, przez wydarzenia wojenne, okupację, do czasów bieżących. Przedstawione zostały historie ochotniczej straży pożarnej, szkoły, kościoła, miejscowego chóru oraz kabaretu. Całość przeplatana była pięknymi kadrami ukazującymi Warzyce z lotu ptaka, lub prezentującymi istotne miejsca na terenie wsi.  

Otwierając premierę twórcy filmu podkreślali rolę wszystkich, bez których film ten by nie powstał:

Dziękujemy przede wszystkim tym, którzy odważyli się wpuścić dwóch chłopaków z kamerą do domu i opowiedzieć o Warzycach. Dziękujemy za udostępnianie zdjęć i nagrań, a także za poświęcony czas i zaangażowanie. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania filmu i zorganizowania dzisiejszej projekcji.

Mieszkańcy przybyli tłumnie na premierowy pokaz plenerowy. Pojawiło się również wielu zaproszonych gości, w tym Wójt Gminy Jasło Wojciech Piękoś i dyrektor Szkoły Podstawowej w Warzycach Piotr Ochwat.

Film został bardzo dobrze przyjęty i nagrodzony kilkakrotnie gromkimi oklaskami.

Radni podziękowali za ogrom pracy jaki autorzy włożyli  w tworzenie filmu, który powstawał ponad rok czasu.  Podkreślali również jak wiele energii kosztowało również przygotowanie samego pokazu plenerowego, czym również zajmowali się sami twórcy. Wielu widzów po seansie indywidualnie składało na ręce autorów szczere gratulacje.

Widzowie po projekcji podkreślali, że ten film jest ważny dla Warzyc, że to wspaniały pomnik lokalnej historii. Namawiali też twórców by pracowali dalej, że w Warzycach jest jeszcze wiele wspaniałych historii, które można by uwiecznić oraz wielu ludzi, których warto było by wysłuchać.  

Dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w premierze  mamy dobrą wiadomość. Twórcy filmu zadeklarowali, że film wkrótce pojawi się w serwisie Youtube i będzie ogólnodostępny. Jak tylko będzie taka możliwość będziemy od razu o tym informowali.

Zdjęcia: Redakcja Warzyce.pl oraz Jakub Maziarz

 

Kategorie: Wydarzenia

2 komentarze

Jan · 07-08-2020 o 18:06

Czy można kupić płytkę z filmem “Myśmy…”

Redakcja · 09-08-2020 o 14:25

Z tego co wiemy film nie był dystrybuowany na płytach. Od dzisiaj od godziny 20:00 będzie można obejrzeć film w serwisie Youtube. W razie czego zachęcamy bezpośrednio do kontaktu z autorami filmu.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.