Złagodzenie restrykcji związanych z wirusem CIVID_19 pozwoliło rozegrać zaległe rozgrywki IV ligi szachowej. Decyzją Podkarpackiego Związku Szachowego rozgrywki na poziomie V ligi zostały przerwane w październiku 2020r. na dwie rundy przed zakończeniem. Drużyna UKS Cebulka Warzyce zajmując trzecie miejsce awansowała do IV ligi. Dla lepszego zobrazowania czym jest IV liga szachowa można ją porównać do rozgrywek A-klasy piłki nożnej.

Dwudniowy turniej drużynowy IV ligi rozegrany został w miejscowości Lubenia w dniach
05-06.06.2021r. W zawodach wystartowało 16 drużyn z całego województwa podkarpackiego.
Każda drużyna składała się z pięciu zawodników. Na ostatniej piątej szachownicy obowiązkowo grała kobieta. Nasz klub w rozgrywkach reprezentowali w kolejności szachownic: Marcin Macek, Przemysław Kois, Lucjan Walczak, Adam Gościński i Natalia Tomkiewicz. Kolejność szachownic ustalił piszący ten artykuł wybrany na kapitana zespołu. Jak się później okazało takie ustawienie pozwoliło nam w ostatniej rundzie walczyć o awans do trzeciej ligi (odpowiednik ligi okręgowej piłki nożnej).

Niespodzianki w innych meczach sprawiły , że w ostatniej VII rundzie graliśmy o awans do trzeciej ligi szachowej z LKS PARNAS II Stara Wieś. Nasz rywal wystawił drużynę juniorów która, za tydzień miała grać w rozgrywkach II ligi szachowej juniorów. Młodzi ograni zawodnicy lepiej znieśli trudy turnieju i wygrali z nami 3,5 – 1,5.

Ostatecznie UKS Cebulka Warzyce zajęła rewelacyjne siódme miejsce. Awans do III ligi uzyskały zespoły z Leska, Przeworska i Stara Wieś. Po zakończeniu rozgrywek trzem najlepszym zespołom wręczono puchary oraz wszystkim zespołom dyplomy. Dodatkowo rozdano puchary za zwycięstwo na poszczególnych szachownicach. Autor sprawozdania wygrywając na IV szachownicy zdobył kolejny puchar dla klubu. Puchary, dyplomy i medale klubu UKS Cebulka Warzyce można oglądać w „Sołtysówce” w Domu Ludowym gdzie mamy siedzibę klubu.

Obecnie jesteśmy jedyną drużyną w powiecie jasielskim. Klub liczy 18 zawodniczek i zawodników oraz 10 sympatyków.

Nie byłoby w Warzycach szachów bez środków od Wójta Gminy Jasło czy zaangażowania i pracy Sołtysa Wsi czy Prezesa Klubu Leszka Śliwy, naszego etatowego sędziego Lucjana Walczaka oraz zawodniczek i zawodników.

Na zakończenie chciałbym podziękować wszystkim za te wspaniałe lata gry i życzyć wszystkim sukcesów.

Po 42 latach działalności szachowej z uwagi na absorbującą pracę zawodową, zdrowie najwyższa pora przejść na emeryturę szachową.

Wyniki zawodów

Adam Gościński

Rezygnacja z gry naszego kapitana Adama Gościńskiego, w dużej mierze osłabia nasz zespół, lecz w dalszym ciągu pozostajemy w grze i będziemy walczyć o jak najlepsze wyniki.

Życzymy Ci Adam wszystkiego najlepszego i dziękujemy za ten czas, który poświęciłeś klubowi i drużynie, oraz za wszystkie mecze, które razem rozegraliśmy. Byłeś pierwszą osobą, do której zwróciłem się z propozycją założenia klubu szachowego w Warzycach i Ty, oczywiście z dużym entuzjazmem do tego przystąpiłeś. Liczymy na to, że jak skończysz pracować zawodowo, przekopiesz ten ogródek wzdłuż i wszerz, posadzisz wszystkie drzewa w ogrodzie, to po prostu do nas wrócisz. Nie wierzę, że do tego czasu zapomnisz jak się gra w szachy. Tej pierwszej kategorii już ci nikt nie zabierze. Jeszcze raz dziękujemy i życzymy powodzenia.

Edward Owsiak

 

Kategorie: Szachy

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.