Ten rok 2024 jest bardzo ważny dla naszego kraju, nie tylko ze względów politycznych i zmian które w nim zachodzą, ale również ze względów ekonomicznych.  Nie bez znaczenia są przecież wybory parlamentarne, które się odbyły, ale zbliżające się wybory do europarlamentu są nie mniej ważne. To one będą decydowały czy środki które do tej pory płynęły do Polski nadal będziemy otrzymywać i w jakiej wysokości. Od tego z kolei zależy ile tych środków otrzyma powiat, gmina, a na końcu sołectwo.

Wybraliście mnie na sołtysa 5 lat temu i każdy z Was może ocenić co przez ten okres zmieniło się w Warzycach. Dla mnie osobiście był to czas bardzo trudny, gdyż musieliśmy jako społeczeństwo doświadczyć największej powodzi której nie pamiętają najstarsi Warzycanie i w tym samym czasie zmagać się z pandemią która zdarza się raz na 100 lat .

Nie mając wcześniej żadnego doświadczenia w tym trudnym czasie otrzymywałem wiele telefonów z prośbą lub żądaniem różnych interwencji, których niejednokrotnie nie mogłem spełnić.

Nie będę ukrywał, że nieraz chciałem zrezygnować z tej odpowiedzialnej funkcji, ale sprawdziło się powiedzenie że „co cię nie zabije to cię wzmocni”.

W tym trudnym okresie udało się zrobić wiele dobrego dla Warzyc:

  • położono nową nawierzchnię na głównej drodze prowadzącej przez wieś wraz z chodnikiem

  • wyasfaltowano kilka odcinków dróg

  • wyczyszczono i umocniono część naszej rzeki (czekamy na obiecaną resztę)

  • poprawiono chodnik na rzeszowskiej

  • wyremontowano remizę strażacką.

  • odnowiono salę oraz ubikacje z przeciekającym dachem w Domu Ludowym (co cieszy mniej najbardziej)

  • oczyszczono i wyasfaltowano teren zaplecza Domu Ludowego i zakupiono nowy garaż

  • zakupiono działki między szkołą a kościołem po obu stronach rzeki.

  • zakupiono działkę naprzeciwko Domu Ludowego

Właśnie na tej działce już po raz piąty odbędą się ‘” Warzyckie Sobótki”, a za miesiąc po raz drugi Turniej Wsi Gminy Jasło. Będą to imprezy gminne, gdyż Pan Wójt docenił nasze pomysły i zaangażowanie. Z organizowanych spotkań należy również wymienić „Pożegnanie wakacji. Wszystkie te imprezy były bardzo udane, co nas ogromnie cieszy.

W poprzednim roku na tej działce zrobiliśmy parking, a w tym roku dokończyliśmy budowę dużej wiaty wraz z chodnikiem, wyrównaniem terenu i posianiem nowej trawy. Został też zainstalowany nowy monitoring obejmujący Dom Ludowy wraz z przyległym terenem.

Jeżeli mam wymienić z czego jestem najbardziej dumny, to bez wątpienia powiem, że z utworzenia wraz z Radą Sołecką nowego Koła Gospodyń Wiejskich. To właśnie Rada Sołecka i KGW przy pomocy innych organizacji tj. Straży Pożarnej, Stowarzyszenia na rzecz wsi Warzyce oraz LKS-u jest w stanie zorganizować i poprowadzić każdą imprezę. Nie wyobrażam więc sobie gdyby KGW nie było.

Z pewnością nie wymieniłem wszystkiego co udało się w okresie tych 5-ciu lat zrobić. Doświadczenie, które zdobyłem chciałbym wykorzystać dla mojej miejscowości w następnej kadencji, jeśli mnie 23 czerwca ponownie wybierzecie na sołtysa.

Za cały okres mojej kadencji chciałbym podziękować wszystkim, z którymi miałem przyjemność w tym czasie współpracować.

Specjalne podziękowanie kieruję do Ewy i Grzegorza Wieczorków, którzy przez całą moją kadencję dokumentowali fotograficznie wszystkie ważne wydarzenia, wykonywali różne plakaty oraz prowadzili stronę internetową.

Edward Owsiak

Sołtys Warzyc

Kategorie: Sołtys

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.