“Warzyce dla Niepodległej” –  pod takim hasłem zorganizowane zostały obchody Święta Niepodległości w Warzycach w dniu 11.11.2023. Zapraszamy na obszerną fotorelację z wydarzeń.

PODZIĘKOWANIE SOŁTYSA
11 Listopada w dniu Święta Niepodległości odbył się w Warzycach marsz z flagą. Rozpoczęcie marszu nastąpiło o godz. 16:00 spod Domu Ludowego, a następnie drogą w stronę kościoła oraz dawną Rzeszowską doszliśmy pod Kopiec Warzycki, który upamiętnia mieszkańców Warzyc poległych podczas I Wojny Światowej.
Wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy, a następnie Ksiądz Proboszcz zainicjował modlitwę za poległych naszych rodaków, co w takich miejscach jest sprawą najważniejszą.
Głos zabrał także starosta jasielski pan Stanisław Pankiewicz, który przypomniał historię powstania kopca, oraz osób, które się do tego przyczyniły. W tym miejscu muszę wymienić Stanisława Gacka i Artura Bobera, którzy swoim zaangażowaniem doprowadzili ten obiekt do takiego wyglądu, którym możemy się, obecnie szczycić.
Pochód odbywał się ze śpiewem pieśni patriotycznych, które rozbrzmiewały z jadącego przed nami wozu strażackiego. Kolorowe i rozśpiewane towarzystwo dotarło do celu czyli pod Dom Ludowy, gdzie wszyscy zostali zaproszeni do wzięcia udziały w dyktandzie
patriotycznym przygotowanym przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Warzyce.
W dyktandzie brały udział nie tylko osoby z Warzyc, ale również z innych miejscowości co nas bardzo cieszy. Zresztą jedna z tych osób wygrała ten konkurs i w związku z tym składamy serdeczne gratulacje.
Wszystko to odbywało się pod czujnym okiem naszego „dobrego ducha” Lidii Witkowskiej, która jak zwykle perfekcyjnie wszystko przygotowała we współpracy z innymi nauczycielkami. Niemałą rolę miał w tym także Mariusz Augustynek, który zadbał o nagrody od sponsorów i sprawne przeprowadzenie dyktanda.
Przy okazji dziękujemy paniom Teresie Świszcz, Małgorzacie Solskiej oraz Monice Kocik-Furtek, które poprawiały wszystkie prace konkursowe i wyłoniły zwycięzców.
Następnym punktem uroczystości był występ naszego chóru “Laurenti” pod dyrekcją Mateusza Gałuszki, który w pięknym stylu zaprezentował najbardziej popularne i lubiane pieśni patriotyczne. Pani Lidia Witkowska, przed wykonaniem każdego utworu przypominała genezę i czas jego powstania. Słuchacze gorąco oklaskiwali każde wykonanie, a szczególnie wykonania solistów, z których najmłodsza uczestniczka Lenka Orzechowska ma zaledwie 10 lat. Nasi artyści kilka razy musieli bisować ponieważ słuchacze nie bardzo chcieli się z nimi rozstawać.
Chór wyglądał pięknie i bardzo okazale, na tle skromnej, ale zrobionej z wielkim gustem dekoracji wymyślonej przez Panią Małgorzatę Bober. Scenografię dopełniały również nowe zakupione przez KGW szarfy na suficie sali, które na tę okazję wspólnie rozwieszaliśmy.
Po wysłuchaniu koncertu wszyscy słuchacze oraz wykonawcy zostali zaproszeni na skromny poczęstunek, którym było gorące
danie, ciasto oraz kawa i herbata przygotowane oczywiście przez niezawodne i niezastąpione nasze KGW z Magdą Urban na czele.
Z okazji takiego święta jak Dzień Niepodległości można i trzeba mówić o historii i chwalić się różnymi sukcesami. Bardzo ważną sprawą jest również pamięć o przeszłości i trzeba w tym miejscu wymienić nazwisko Stanisława Urbana, naszego współczesnego „Jana Długosza”, który w swojej książce o historii Warzyc z dogłębną starannością przedstawia nam najstarsze dokumenty o powstaniu naszej miejscowości oraz dalsze lata jej rozwoju. Kiedy niedawno w Klubie Seniora mieliśmy przyjemność słuchać jego
skróconej prelekcji, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Między innymi o tym, że większość z tych mieszkańców Warzyc, którzy są uczczeni na naszym kopcu, zginęło daleko od kraju na tzw.” froncie italiańskim”. Jestem pewien, że z tej wiedzy którą w tej książce zgromadziłeś będzie korzystało wiele pokoleń naszych rodaków. Niewiele jest wsi, które o swojej historii i losach mogą się dowiadywać z podobnych publikacji, więc tym bardziej należą Ci się gratulację i podziękowania od mieszkańców.
Chciałem również podziękować wszystkim, który przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia tej uroczystości, a mianowicie opiekunom młodzieży strażackiej oraz najmłodszym druhom, którzy szli w pierwszym szeregu pochodu niosąc dumnie flagę i zapalone pochodnie. Dziękuję strażakom za czynne uczestnictwo a także Darkowi Bubie za nagłośnienie oraz sprawy organizacyjne.
Do osób którym należą się podziękowania zaliczam również Ewę i Grzegorza Wieczorków, którzy wszystkie poczynania Rady Sołeckiej, KGW, Straży Pożarnej, Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Warzyce fotografują i relacjonują oraz uwieczniają na stronie internetowej aby każdy był na bieżąco z informacjami.
Na koniec dziękuję wszystkim, którzy przyłączyli się do wspólnego obchodzenia tak radosnego Święta i zapraszamy za rok.

Sołtys Wsi Warzyce
Edward Owsiak

Kategorie: Wydarzenia

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.