W dniu 14.09.2019 r. odbyło się piąte, ostatnie spotkanie w ramach projektu „Warzyckie Spotkania z Planszówkami” Ostatnie 5 miesięcy to świetny czas spędzony przy grach planszowych. To setki wspólnie rozegranych partii, wiele godzin wspólnej zabawy i przygody z grami planszowymi.

W ramach inicjatywy zakupiono ponad 50 gier planszowych, które były udostępniane uczestnikom spotkań. Wśród gier były zarówno takie, które wymagały refleksu jak i takie które sprawdzały wiedzę, znajomości słów i zjawisk oraz gry strategiczne wymagające od graczy przewidywania ruchów przeciwnika i planowania swoich działań do przodu.

Inicjatywa miała na celu pokazanie, że gry planszowe są równie atrakcyjną metodą spędzania wolnego czasu, alternatywą gier komputerowych. To świetna okazja do wspólnego spędzania czasu z przyjaciółmi lub rodziną. Gry planszowe nie tylko bawią, ale też uczą i pomagają w nawiązywaniu kontaktów.  – mówił Grzegorz Wieczorek jeden z pomysłodawców inicjatywy

Podczas spotkań nie brakowało niespodzianek. Organizatorom udało się pozyskać sponsorów, dzięki księgarni Nova można było zorganizować dwa konkursy dla uczestników spotkań. Dla najmłodszych był konkurs plastyczny pt. „Dzieciaki kochają planszówki!”, z wielkim zapałem tworzyli rysunki dotyczące gier planszowych. Dla nieco starszych uczestników przygotowany został konkurs ze znajomości gier planszowych. Był to test zawierający 20 pytań dotyczących udostępnianych w trakcie spotkań gier.  Biorący udział w konkursie podkreślali, że niektóre pytania były podchwytliwe, mimo to zwycięzca odpowiedział prawidłowo na 18 z 20 pytań.

Przez nasze spotkania, które odbywały się od maja do września przewinęło się łącznie ponad 100 osób. Większość z nich brała udział w więcej niż jednym spotkaniu. Nie licząc młodzieży korzystającej na co dzień z gier planszowych podczas wakacji w Bibliotece. Przedział wiekowy nie był ograniczony, w planszówki  grały maluchy, dzieci, młodzież i dorośli. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Grupa 10 wolontariuszy pomagała każdemu, doradzali  w wyborze odpowiedniej gry oraz wyjaśniali  zasady. – powiedziała Ewa Wieczorek – Koordynator Inicjatywy

Grupa Inicjatywna współpracowała podczas projektu z ekipą GraTy z Krosna, odpowiedzialną za organizację Konwentu Gier Planszowych i Fantastyki w Krośnie. Przywozili oni na spotkania dodatkowe gry oraz pomagali tłumaczyć ich zasady.

Od samego początku w akcję zaangażowana była Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach, która udostępniała gry w Warzyckiej Filii na co dzień, poza samymi spotkaniami. Początkowo niewiele osób było zainteresowanych, ale z każdym kolejnym spotkaniem ilość osób korzystających z gier planszowych w bibliotece rosła. Szczególnie trudniejsze gry, które wymagały nieco więcej czasu i spokoju do zapoznania się z zasadami znalazły w bibliotece swoich zwolenników.

„Warzyckie Spotkania z Planszówkami” to inicjatywa realizowana w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2018-2019”. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Warzyce od momentu zawiązania angażowało się w tego typu zadania. W tym przypadku objęło patronat i  pomaga w kwestiach formalnych i księgowych, a wielu jego członków zaangażowało się jako wolontariusze. Ilość uczestników spotkań oraz ich pozytywne opinie dotyczące tej inicjatywy  to dowód na to, że tego typu działania są ważne dla lokalnej społeczności i powinny być kontynuowane. Stowarzyszenie ze swojej strony na pewno będzie starało się angażować w kolejne projekty aktywizujące lokalną społeczność. To pierwszy ale nie ostatni projekt.  – Mówił Mariusz Augustynek Prezes Zarządu Stowarzyszenia

Organizatorzy podkreślają, że gry planszowe nadal będą dostępne w bibliotece oraz jeszcze nie raz będą organizowane podobne spotkania nie tylko w Warzycach ale innych miejscowościach z terenu gminy Jasło.

To, że Warzyckie Planszówki okazały się sukcesem to głównie zasługa wolontariuszy, którzy potrafili wygospodarować wolny czas, by pomóc w organizacji całego przedsięwzięcia. Im należą się największe wyrazy uznania. W drugiej kolejności należy podziękować wszystkim uczestnikom. Szczególnie tym, którzy zarazili się grami planszowymi i przyciągali na spotkania coraz więcej swoich znajomych. Należy wspomnieć również o Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Warzyce, to dzięki ich pośrednictwu udało się uzyskać dofinansowanie i zorganizować całe to zamieszanie. Dziękujemy również Księgarni Nova za świetne nagrody, a także  Gminie Jasło, która udostępniła nieodpłatnie salę Domu Ludowego w Warzycach na organizację spotkań. W podziękowaniach należy również wspomnieć o LKS Warzyce, które kilkukrotnie pomagało w przygotowaniu sali na całe wydarzenie i dołożyło się do nagród. – podkreślają organizatorzy Warzyckich Spotkań z Planszówkami.

Inicjatywa jest realizowana w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2018 -2019” dofinansowanego ze środków  Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Regionalnymi Operatorami Projektu są: Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Stowarzyszanie LGD „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszanie LGD „TRYGON- Rozwój i Innowacja”, „Fundacja Przestrzeń Lokalna”.

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.