feriewarzyce2015_22“Zimowisko wyobraźni” pod takim hasłem od 3 do 12 lutego 2015 roku zostały zorganizowane warsztaty dla dzieci i młodzieży w bibliotece i świetlicy w Warzycach.  Udział w nich wzięło: ponad 20 młodych uczestników w wieku: 8-14 lat oraz  10  osobowa grupa nieco starszych czytelników uczestnicząca w środowych spotkaniach z fantastyką.

Program zajęć dotyczył: warsztatów z literaturą, zabaw edukacyjnych, wszelkiego rodzaju gier ruchowych, integracyjnych, a także uczestnictwa w zajęciach “Zumby” oraz wyjeździe do Teatru im. Wandy Siemaszkowej na spektakl “Ania z Zielonego Wzgórza”.

Gry integracyjne, planszowe i karciane są dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu, poznanie nowych ludzi i dobrą zabawę. Dzieci bawiły się w teatr podczas gry „Kalambury”, uczyły się sztuki argumentacji grając w „Mafię”, ćwiczyły pamięć poprzez „Skojarzenia” oraz poznawały wartość nabywczą pieniądza grając w „Eurobusines”.

W pierwszą środę ferii zaproszony gość Grzegorz Wieczorek, przedstawił trochę inny świat fantastyki aniżeli książki i filmy. Uczestnicy mogli zobaczyć jak wyglądają figurkowe gry bitewne, poznać czym są gry fabularne oraz spróbować swoich sił w grach planszowych, których akcja toczy się w fantastycznych światach.

Czwartek należał do gościa specjalnego, którym była Monika Kocik. Czytelnicy zapoznali się z twórczością młodej poetki i sami próbowali swych sił w pisaniu wierszy oraz opowiadania.

Oto jeden z wierszy, który powstał podczas “Zimowiska wyobraźni”. Autorami wiersza są uczestnicy warsztatów: Dominik Bartuś, Kamil Bartuś i Jakub Czyżowicz:

Zima jest bardzo zimna,
dlatego, że śniegu jest dużo w rynnach.
Pada najczęściej wieczorem,
bo rano na sanki idziemy z worem.
Zjeżdżamy na saniach i na nartach też
wtedy do jaskini chowa się jeż.
Nocuje tam do wiosny i lata,
a potem po ulicach kolce do opon wgniata.
Po zimie są roztopy
topi się wszystko i są potopy.

Uczestnicy rozwiązywali także krzyżówki związane z bohaterami książek i bajek, ćwiczyli umiejętności łączenia kropek z cyferkami, tak by powstał obraz, który mogli później pokolorować. Największą popularnością cieszyła się jednak gra w “Magiczne pudełko”- młody uczestnik za pomocą dotyku poznawał schowany w pudełku przedmiot, który opisywał w kilku słowach zadaniem grupy było odgadnięcie schowanego przedmiotu, mogli się posiłkować pytaniami, ale odpowiedź na nie mogła brzmieć “tak” lub “nie”. W piątek zostały zorganizowane dodatkowe zajęcia podczas których dzieci bawiły się m.in. w “kolejkę górską”.

Młodzi uczestnicy dzięki animatorce kultury – Katarzynie Krawiec wzięli udział w zabawie w „Ćwierćland”. Jest to dobra forma pokazania dzieciom, że na świecie żyją różni ludzie o różnych kolorach skóry. Podczas tych zajęć dzieci miały okazję zobaczyć „Papierowy teatr” oraz wykazać się kreatywnością tworząc w grupach dekorację dla swojego kraju o danym kolorze. Każda z drużyn miała za zadanie ułożyć i zaśpiewać hymn swojego kraju, przedstawić za pomocą pantomimy dwa zawody kojarzące się z danym kolorem oraz ułożyć jednokolorowe menu na wesele księżniczki. Na końcu nastąpiło zerwanie granic, pomieszanie się kolorów oraz słodki kolorowy poczęstunek.

Druga środa ferii należała  ponownie do starszej młodzieży i fantastyki, nasz zaproszony gość przedstawił świat Gwiezdnych Wojen. Uczestnicy zajęć w bogatej prezentacji zobaczyli świat z książek, gier komputerowych i komiksów, znacznie wybiegający poza to co można zobaczyć w filmach (tzw. Expanded Universe). Prowadzący streścił ponad 25 000 lat historii galaktyki, w której rozgrywa się akcja Gwiezdnych Wojen, przedstawił także ciekawe rasy oraz najciekawsze planety.

Ostatnie zajęcia odbywały się pod hasłem “Zadanie do wykonania”. Mile zaskoczyła nas liczba uczestników. Każdy z nich losował karteczkę z koszyka, na której był opis zadania do wykonania, były to między innymi zagadki, kalambury, wycinanki, śpiew, taniec, gry ruchowe, pantomima i wiele innych, wtedy również powstał wiersz godny uwagi:

Kiedy nadchodzi zima
ulubiona pora pingwina
zaczynamy lepić bałwana
od samego rana
I dobrze się przy tym bawimy
więc jeszcze więcej rzeczy zrobimy

(Ola Kwarciany, Ala Wąsik, Gabrysia Lelito)

Na podsumowanie zajęć wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe dyplomy i słodycze oraz chętnie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji zajęć “Zimowisko wyobraźni”, w szczególności: Katarzynie Krawiec, Monice Kocik oraz Grzegorzowi Wieczorek.

E. Wieczorek


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.