W dniach 12-13 września 2015 r. w Domu Ludowym w Warzycach odbył się I Otwarty Turniej Szachowy o puchar Wójta Gminy Jasło. W turnieju wzięło udział 44 zawodników z Warzyc, Jasła, Krosna a nawet Rzeszowa i Przemyśla. Turniej rozgrywany był w systemie szwajcarskim na dystansie 9 rund z czasem gry po 30 minut na zawodnika. Sędzią Głównym zawodów był Pan Lucjan Walczak.

W pierwszym dniu zawodów rozegrano 5 rund, po których wyłoniła się ścisła czołówka, prezentująca równy – wysoki poziom. Dopiero drugi dzień wyłonił zdecydowanego faworyta i już po 8 rundzie wiadomo było, że zwycięzcą zostanie Adam Szelc (LUKS Burza Rogi). Walka o pozostałe miejsca na podium toczyła się jednak do końca. Na podium w kategorii Open stanęli: na 2 miejscu Pan Adam Gościński (Warzyce), na 3 miejscu Pan Marian Lorenc (KKSz Urania Krosno). W kategorii Juniorów najlepszym okazał się Mateusz Jaszczuk (KKSz Urania Krosno) pozostałe miejsca na podium przypadły Dominikowi Gaździe (KKSz Urania Krosno) oraz Annie Winter (KKSz Urania Krosno).

 Wyróżniono dodatkowo najlepszą zawodniczkę turnieju, którą została Katarzyna Uliasz (KKSz Urania Krosno). Najlepszym zawodnikiem z Gminy Jasło został Przemysław Kois. Najlepszym zawodnikiem z Warzyc: Edward Owsiak. Najlepszą zawodniczką z Warzyc Barbara Śliwa. Wśród  juniorów najlepszym z Gminy Jasło był Kamil Błasik, zaś z Warzyc Kamil Bartuś.

 Na szczególną uwagę zasługuje także najmłodszy zawodnik turnieju Mikołaj Lorens który mając zaledwie 5 lat wygrał 2 partie.

Nagrodzeni i wyróżnieni otrzymali dyplomy, puchary oraz gratulacje z rąk Pana Henryka Motkowicza – Zastępcy Wójta Gminy Jasło oraz Aleksandry Błasik – Sołtysa Wsi Warzyce.

Dzięki licznym sponsorom udało się zapewnić nagrody rzeczowe dla wszystkich zawodników.

Organizatorem turnieju była Gmina Jasło, która ufundowała  puchary, dyplomy i nagrody. Zaś pomysłodawcom i gospodarzem turnieju było Koło Szachowe działające przy Świetlicy w Warzycach.

Pan Edward Owsiak – jeden z założycieli Warzyckiego Koła Szachowego oraz główny organizator turnieju tak o nim mówi:

Nie jest to pierwszy turniej naszego Koła, zorganizowaliśmy w tym roku już trzy mniejsze turnieje, które miały charakter bardziej lokalny. Jesteśmy bardzo podbudowani tym, że zarówno w turniejach jak i w naszych regularnych spotkaniach bierze udział tak liczna grupa młodzieży. Wielu z nich dopiero zaczyna przygodę z tym sportem, a już prezentują bardzo dobry poziom.

 Chciałem w tym miejscu przede wszystkim podziękować Panu Wójtowi Gminy Jasło – Stanisławowi Pankiewiczowi za to, że uwierzył w nasz zapał i najpierw pomógł nam zakupić 12 kompletów szachowych, a teraz dał środki na zorganizowanie turnieju z prawdziwego zdarzenia.

 Oczywiście nie udało by się zapewnić tak wielu nagród gdyby nie sponsorzy. Wszystkie firmy, które włączyły się w organizację tego turnieju pochodzą z Warzyc i działają na tym terenie. Nie trzeba było ich długo namawiać by wsparły ten projekt.

 Fundatorem szwedzkiego stołu na którym znalazła się woda, kawa, herbata, chipsy, paluszki i owoce były Delikatesy Centrum Państwo Renata i Wojciech Blicharczyk oraz Małgorzata i Witold Jucha.

 Pizzeria Majka 2 której właścicielem jest Witold Skowron przygotowała poczęstunek w postaci pysznych pizzerinek.

 Firma Creoline, którą założył Przemysław Wietecha, zajmująca się grafiką reklamową, nadrukami i poligrafią, przekazała nam paczki, w których były kubki i koszulki z nadrukami szachowymi, a także okulary przeciwsłoneczne.

 Nagrody ufundował także Mariusz Wójtowicz, szef i założyciel firmy Euro-Win, który jest z nami już przy kolejnym turnieju. Euro-Win to firma która jako jedna z pierwszych (nie wiem nawet czy nie pierwsza) zaczęła na Podkarpaciu działać w branży winiarskiej. Znana jest w całej Polsce, a swoje produkty sprzedaje również za granicą.

 Jako właściciel sklepu z bronią „EDEX” również dołożyłem swoją cegiełkę aby ten turniej wzbogacić nagrodami. Oprócz drobnych nagród typu: kompasy, zawieszki, czapeczki podarowałem zestaw strzelecki: wiatrówkę z zamontowaną i ustawioną lunetą oraz łuk bloczkowy z kompletem strzał. Cieszę się bardzo, że wiatrówka poszła w ręce zwycięzcy turnieju natomiast łuk wybrał sobie mistrz juniorów.

 Dziękując chciałem podkreślić także rolę innych osób, bez których nie udało by się zorganizować tego turnieju.

 Za podtrzymywanie sportowego ducha i sprawne przeprowadzenie zawodów należą się podziękowania Panu Lucjanowi Walczakowi – Głównemu Sędziemu  Zawodów.

Ważną rolę sprawowały również dziewczyny, które podjęły się dbania o porządek, ciepłe napoje i miłą atmosferę na sali: Dorota Błasik, Izabela, Weronika i Paulina Owsiak. Są to może drobne rzeczy ale wymagają chęci i osobistego zaangażowania.

Pragnę podziękować za współpracę również Pani Jadwidze Zając – która prowadzi świetlicę w Domu Ludowym gdzie co środę między 17 a 20 spotykamy się na rozgrywkach szachowych. Pani Jadwiga udostępniła nam również sprzęt nagłaśniający.

 Duże podziękowanie kieruję pod adresem Redakcji Warzyce.eu na którą zawsze możemy liczyć, gdyż towarzyszy nam na każdym turnieju z aparatem i przygotowuje obszerne relacje na warzyckiej stronie, gdzie wszyscy chętni mogą na bieżąco śledzić to co się dzieje w naszej miejscowości.

 Specjalnie na koniec kieruje słowa podziękowania dla Pani Sołtys Alicji Błasik, która nigdy nam nie odmówiła żadnej pomocy choćby w wynajęciu sali, wypożyczeniu naczyń i z każdą sprawą można się było do Niej zwrócić.

 W imieniu całego naszego koła szachowego z Warzyc jeszcze raz składamy wszystkim, którzy nam pomogli serdeczne podziękowania.

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.