IMG_0072

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach, Filia GBP w Trzcinicy i Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej w Trzcinicy zorganizowały dla uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Jasło, Gminny  Konkurs Wielkanocny, pod hasłem: „Ozdoby świątecznego stołu”.

Uroczyste podsumowanie konkursu, wręczenie nagród  i wyróżnień, odbyło się 25 marca br. w Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w  Trzcinicy.
Na konkurs wpłynęło 36 prac dzieci z całej gminy. Poziom wykonania, pomysłowość i oryginalność pisanek, kartek i stroików wielkanocnych był niezwykle wysoki. Jury powołane przez organizatorów wyłoniło 4  głównych zwycięzców.
Biorąc pod uwagę kategorie wiekowe przyznano pierwsze  miejsca.

Kategoria I- przedszkolaki i kl.0- Kacper Lubaś- SP w Szebniach

Kategoria II – kl I-III  – Magdalena Pietraszek- SP w Osobnicy i Kamil Błasik- SP w Warzycach

Kategoria III- kl IV-VI – Patrycja Filar- SP w Trzcinicy

Wszyscy zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody  książkowe. Ponadto organizatorzy przyznali 12 wyróżnień specjalnych, a pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w konkursie i nagrody pocieszenia.
Celem konkursu było kultywowanie tradycji ludowych i pobudzanie inwencji twórczej dzieci, a także przekazywanie umiejętności rękodzielniczych młodemu pokoleniu. Ważnym elementem jest tutaj ocalenie od  zapomnienia typowych form twórczości ludowej związanej z okresem Wielkanocnym, a także aktywizacja środowiska lokalnego w kierunku uprawiania sztuki ludowej.
Podsumowanie konkursu połączone zostało z pokazem i zdobienia pisanek wielkanocnych.  Pokaz poprowadziła Helena Jarecka- twórczyni ludowa z Trzcinicy, członkini SRKLZJ i klubu „Michalina”. W  asyście zgromadzonych dzieci odbyło się wspólne zdobienie jajek styropianowych z wykorzystaniem kolorowych nici, tasiemek i wyrobów pasmanteryjnych.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania sponsorom nagród, a także wszystkim tym, którzy przyczynili się do realizacji konkursu.
Agnieszka Jeleń
W Konkursie wzięło udział 13 dzieci z Warzyc:
Izabela Biedroń – kl. II
Natalia Kuchta – kl. II
Aleksandra Niezgoda – kl. II
Kamil Błasik – kl. III – 1 miejsce
Wiktoria Ciemniewska – kl. III
Gabriela Feliks – kl. III
Marlena Placek – kl. III
Jakub Betlej – kl. IV
Aleksandra Filip – kl. IV
Jakub Maziarz  – kl. IV –  wyróżnienie
Angelika Syrek  – kl. IV – wyróżnienie
Natalia Twarduś  – kl. IV – wyróżnienie
Mateusz Syrek  – kl. V

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.