Chór Laurenti pod dyrekcją Mateusza Gałuszki zakończył drugi już cykl koncertów o tematyce patriotycznej. W tym sezonie postanowiliśmy odwiedzić parafie, w których jeszcze nie byliśmy. W niedzielę 6 listopada 2016 r. byliśmy w Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu. Tego samego dnia po wieczornej mszy świętej wystąpiliśmy w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego w Jaśle. W sobotę 12 listopada o godz. 19.00 w Kolegiacie p.w. Wniebowzięcia NMP w Jaśle, natomiast w niedzielę 13 listopada o godz. 11.00 byliśmy w Klasztorze Sióstr Wizytek p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca NMP w Jaśle. W tym samym dniu wieczorem o godz. 17.45 zakończyliśmy naszą trasę koncertową w kościele p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Jaśle.

W programie koncertów znalazły się utwory z ubiegłego roku, jak i zupełnie nowe jak np. „Mała dziewczynka z AK”, „Marsz lotników”, „Oka”, czy „Święty Jerzy”. Niektóre pieśni wykonywane były przez solistów, którym towarzyszył chór. Wszędzie witani byliśmy bardzo serdecznie, zarówno przez Księży Proboszczów tamtejszych parafii, jak i przez publiczność, zawsze bardzo licznie gromadzącą się na koncertach. Pod adresem chóru, oraz dyrygenta – Mateusza Gałuszki, padło wiele ciepłych słów podziękowania za wspaniałe koncerty, za profesjonalne przygotowanie solistów i chóru. Nade wszystko jednak dziękujący nam księża podkreślali rolę pieśni patriotycznej i żołnierskiej w kształtowaniu ducha patriotyzmu, w narodzie a zwłaszcza w młodym pokoleniu.

Ks. Tadeusz Gąsiorowski mówił: „Kiedy słucham tych pieśni, które śpiewacie, wyobrażam sobie te ogromne rzesze Polaków, którzy na przestrzeni dziejów walczyli i ginęli za Ojczyznę (…) Dziś powinniśmy cieszyć się wolnością i prosić Boga, aby wolną Polskę błogosławił.”

Każdy występ był dla nas wszystkich dużym przeżyciem. W szczególny jednak sposób przeżywali występy nowi chórzyści występujący po raz pierwszy. Elegancji występom dodawały jednakowe stroje chóru, a biało-czerwone szale pań i krawaty panów, podkreślały jeszcze bardziej patriotyczny charakter naszych koncertów.

Chórowi akompaniował jak zawsze młody, ale niezwykle uzdolniony pianista Bartłomiej Tyburowski.

Wszystkim bez wyjątku naszym występom towarzyszyła wierna jak zawsze Marta Pawluś, której zawdzięczamy dokumentowanie koncertów. Są to zarówno zdjęcia jak i nagrania video. Tą drogą składamy serdeczne podziękowania Pani Marcie, za ogromną pracę wykonywaną na rzecz chóru Laurenti.

Chór posiada również swoją kronikę, której prowadzeniem zajmują się Maria Wilk i Marta Kosiba.

Chór w dalszym ciągu zaprasza w swoje szeregi nowych chórzystów, którzy chcieliby do nas dołączyć. Próby odbywają się 2 razy w tygodniu w poniedziałki o godz. 19.00 (wszyscy) i w czwartki (panowie) o godz. 19.30.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY 🙂

Lucyna Szarek

 

 

Kategorie: Ludzie

1 komentarz

strON · 14-02-2017 o 01:40

Niestety film na youtubie nie oddaje wrażeń na żywo. Byłem podczas występu w Częstochowie i muszę przyznać, że chór robi pioronujące wrażenie.
Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.