W dniach 15. i 22. października zostały przeprowadzone warsztaty zdobienia papierem ryżowym. Ze względu na duże zainteresowanie zajęcia te odbyły się w Zespole Szkół w Warzycach. Uczestniczyli w nich uczniowie z II i III klasy gimnazjum. Warsztaty zostały przeprowadzone przez Jadwigę Zając, pracownika świetlicy w Warzycach.

Uczniowie na zajęciach uczyli się ozdabiać szklane przedmioty takie jak słoiczki, butelki, kieliszki, flakoniki papierem ryżowym. Do tej pory znali tajniki zdobienia metodą decoupage, po tych zajęciach posiedli następną umiejętność, która zapewne przyda się niejednokrotnie przed zbliżającymi się świętami, by wykonać dla bliskiej osoby oryginalny prezent.

W pierwszym dniu zajęć młodzież ozdabiała szklane przedmioty papierem ryżowym. Polegało to na bardzo dokładnym naklejaniu kawałków papieru na szklany przedmiot tak, by połączyć wszystkie elementy w jedną całość. Następnie praca została pomalowana klejem typu Wikol dla utwardzenia i nadania lepszego efektu. Ponieważ ta metoda zdobienia jest pracochłonna i dwuetapowa, dlatego zajęcia musiały odbywać się w dwóch różnych terminach. Aby osiągnąć zamierzony cel i wykończyć daną pracę, należało poczekać aż ona dobrze wyschnie i wtedy już na koniec, pomalować kilka razy lakierem bezbarwnym dla osiągnięcia zadawalającego efektu.

W drugim dniu zajęć, tj. 22. października uczniowie w przerwie między wykańczaniem swoich prac spotkali się z ratownikiem medycznym, Panem Michałem Dubielem, który pokazał jak fachowo należy udzielić pierwszej pomocy osobie rannej, nieprzytomnej lub z innymi obrażeniami; jak należy postępować, aby pomóc potrzebującemu, a nie zaszkodzić. Zaproszony gość odpowiedział na wiele pytań, które zadała mu młodzież na temat jego pracy i postępowania przy udzielaniu pomocy osobie poszkodowanej, aby nie spanikować. Uczniowie dowiedzieli się również wielu ciekawych rzeczy na tematy takie jak uzależnienie od narkotyków czy od alkoholu. Pan Michał opowiedział jak ważną rolę odgrywają one w naszym życiu, jak wyniszczają ludzki organizm i jakie są tego następstwa. Uczniowie pod okiem ratownika ćwiczyli jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy na specjalnym do tego typu ćwiczeń manekinie. Warsztaty upłynęły w miłej i sympatycznej atmosferze w obecności nauczycieli – Pana Grzegorza Krasa i Pana Artura Antasa.

Prace, jakie zostały wykonane przez uczniów podczas warsztatów, zostały zaprezentowane na wystawie w Zespole Szkół w Warzycach. Wszyscy uczestnicy zostali na zakończenie poczęstowani smacznymi słodkościami.

Zajęcia zostały zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Jaśle z/s w Brzyściu .

Wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tych warsztatów, w imieniu uczniów i swoim dziękuję.

  Jadwiga Zając

Invalid Displayed Gallery

Kategorie: Wydarzenia

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.