DSC_0406„Żadne słowa nie wystarczą,
by Ci Mamo podziękować
za dar życia, jaki dałaś
i Twój trud, by mnie wychować…”
(
Nie ma takich słów – H. Urban) 

Matka, mama, mamusia. Najważniejsza osoba w naszym życiu, bez której nie byłoby nas na świecie. Matka kocha absolutnie, bez względu na wszystko. Pozostaje zastanawiać się, jak sprawić by jej uroczystość stała się czasem wyjątkowym.

Organizatorzy Gminnego Dnia Matki postarali się by wspólnie spędzony czas był dla MAM czasem wyjątkowym pełnym atrakcji. W uroczystym spotkaniu oraz koncercie uczestniczyło ponad 130 przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Jasło i Jedlicza. Okolicznościowy koncert w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół w Szebniach pod kierunkiem Małgorzaty Klocek – Ryby i Grażyny Szerląg oraz Zespołu Allegretto ze Społecznego Ogniska Muzycznego w Jaśle prowadzony przez Stanisława Mazurka uświetnił wspólnie spędzony czas.

24 maja 2017 r. w sali Domu Ludowego w Szebniach, odbył się VII Gminny Dzień Matki połączony z podsumowaniem konkursu i wręczeniem nagród oraz listów gratulacyjnych od Stanisława Pankiewicza – wójta gminy Jasło za działalność społeczną na rzecz lokalnego środowiska w dziedzinie krzewienia kultury i tradycji. Uroczystość poprzedzona została Mszą świętą w kościele pw. Św. Marcina w Szebniach, którą odprawił ks. prałat Wacław Rybka.

Wręczono statuetki i dyplomy dla zwycięzców konkursu: w kategorii poezja statuetkę otrzymała: Halina Urban,  proza:  Szymon Halerz,  rękodzieło artystyczne: Czesława Klocek.

Wyróżnienia specjalne w konkursie literackim otrzymali: Rozalia Kolanko, Dominik Krzywiński, Zofia Macek i Aneta Rolek.

Wyróżnienia w kategorii praca plastyczna otrzymały: Alicja Antonik, Halina Byczek, Zofia Gałuszka, Helena Jarecka, Maria Paprocka, Ewa Piskorz, Elżbieta Stachura, Danuta Trzeciak, Maria Ulaszek i Janina Wokurka.

Podczas uroczystej gali została wręczona odznaka honorowa  ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej’’ Marii Kozłeckiej – prezes Stowarzyszenia Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej w Trzcinicy. Odznaka honorowa została przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek przygotowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Jaśle z/s w Szebniach, Zarząd SRKLZJ oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Szebniach, Osobnicy i Warzycach.

W uzasadnieniu wniosku napisaliśmy: Uważamy, iż Pani Maria Kozłecka jest wzorem do naśladowania. Jej praca społeczna w dziedzinie twórczości artystycznej oraz ochronie kultury i dziedzictwa narodowego, a także wielki patriotyzm zasługują na duże uznanie. Jako działaczka społeczna współpracuje ze wszystkimi organizacjami z terenu gminy Jasło. Jednoczy i inspiruje do działania wszystkie lokalne organizacje społeczne. Służy radą koleżankom ze stowarzyszeń i KGW powiatu jasielskiego, mobilizuje do działania rozpadające się KGW oraz pomaga w organizacji okolicznościowych imprez realizowanych przez szkoły, gminne instytucje kultury, lokalne organizacje społeczne i OSP. Angażuje młode pokolenie kobiet do pracy obywatelskiej na rzecz środowiska lokalnego i ochrony dziedzictwa kulturowego naszej gminy i powiatu.

Odznaczenie  nadawane jest osobom wyróżniającym się w  tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.

W imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczenie wręczyli: Alicja Zając – senator RP oraz Stanisław Pankiewicz – wójt gminy Jasło.

Organizatorami okolicznościowej gali byli: Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach, Anna Łepkowska – radna wsi Szebnie, Koło Gospodyń Wiejskich w Szebniach, Rafał Czekalski – sołtys wsi Szebnie oraz Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej w Trzcinicy.

Organizatorzy spotkania serdecznie dziękują wszystkim osobom, które okazały wielkie serce oraz pomogły w przygotowaniu i realizacji spotkania.

GBP w Jaśle z/s w Szebniach,

SRKLZJ w Trzcinicy, KGW w Szebniach

Kategorie: Wydarzenia

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.