imgp6936_1„O niepodległość, całość i wolność Ojczyzny naszej, prosimy Cię, Panie” – pisał Adam Mickiewicz i wreszcie nadszedł upragniony dzień 11. listopada 1918 roku, i ziściły się sny kilku pokoleń Polaków o wolnej i niepodległej Ojczyźnie. Musimy jednak pamiętać, że nie dostaliśmy NIEPODLEGŁOŚCI za darmo – zapłaciliśmy za Nią krwią przelaną na wszystkich frontach Europy.

 

 

„Gdy zapłonął nagle świat,
bezdrożami szli, przez śpiący las.
Równym rytmem młodych serc,
niespokojne dni, odmierzał czas.

                Gdzieś pozostał ognisk dym,
                dróg przebytych kurz, cień siwej mgły…
                Tylko w polu biały krzyż,
                nie pamięta już, kto pod nim śpi…”

 

14. listopada br. w Zespole Szkół w Warzycach odbyła się uroczysta wieczornica patriotyczna dla mieszkańców wsi. To już tradycja naszej szkoły. Każdego roku, w okolicach 11. listopada, w kolejną rocznicę odzyskania NIEPODLEGŁOŚCI, z wielką godnością i szacunkiem oddajemy hołd bohaterom poległym w walce o wolną Ojczyznę. To szczególna lekcja historii i patriotyzmu dla naszych uczniów.

W tym roku hasłem przewodnim montażu słowno – muzycznego były słowa piosenki: Żeby Polska, była Polską”. Przedstawienie zostało przygotowane przez panią Małgorzatę Szpak-Materowską i panią Wiolettę Zygmunt. Brali w nim uczniowie klas I, II, III gimnazjum oraz VI klasy szkoły podstawowej.

Gromkie brawa i łzy w oczach widzów były najlepszym dowodem na to, że program bardzo się podobał i dostarczył wielu wzruszeń.

Cieszymy się, że nasza młodzież chętnie uczestniczy w tego rodzaju przedstawieniach i na swój sposób to przeżywa. Taka postawa napawa optymizmem, a słowa Adama Asnyka: „ … nie depczcie przeszłości ołtarzy, choć macie sami doskonalsze wznieść. Na nich się jeszcze święty ogień żarzy i miłość ludzka stoi tam na straży i wy winniście im cześć”. – przynajmniej w tym dniu nabierają szczególnego znaczenia i brzmią jak przesłanie. Dziękujmy Opatrzności, że żyjemy w kraju wolnym i niepodległym. Służmy  tej zdobyczy, pamiętając, że człowiek bez Ojczyzny, jest jak słowik bez pieśni.

ZS Warzyce


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.