Zatrzymać czas

„By nie przeciekał jak woda przez dłonie
Zatrzymać czas
By nie siwiały skronie
Zatrzymać czas
By się nie poorały lica
By nie mętniała źrenica
Zatrzymać czas, zatrzymać!…”

M. Gubała

W piątek w Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Warzycach odbyła się promocja książki „Zatrzymać czas” autorstwa dwudziestu poetów i twórców ludowych powiatu jasielskiego.

Wydawnictwo zostało opatrzone wstępem dr Walerii Ćwik a opracowane przez pracowników GBP w Jaśle z/s w Szebniach oraz wolontariuszy współpracujących z biblioteką.

Tomik charakteryzuje mozaika tematyczna, od najwznioślejszych motywów jak Bóg, Jan Paweł II czy Ojczyzna do bardzo zwykłych rzeczy, jak mleko, cebula czy psinka ukochana. Każdy twórca w utworach zaznaczył swoje indywidualne cechy, odczucia i przeżycia.

Zbiór wierszy autorzy poświęcili pamięci M. Kurowskiej (1895-1983), poetki ludowej, kronikarki i działaczki społecznej Kół Gospodyń Wiejskiej z Żółkowa, której imię nosi Klub Twórców Ludowych „Michalina” zrzeszający lokalnych twórców.

W zbiorze znalazły się również dotychczas niepublikowane fragmenty pamiętnika Michaliny Kurowskiej z 1946 roku zgromadzone w ramach działalności Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej działającego przy GBP.

Promocję wydawnictwa poprowadziła Stanisława Ablewicz dyrektor GBP a autorzy tj.: M. Bielamowicz, K. Bielach, K. Dubiel, J. Gałuszka, Z. Goleń, M. Gubała, M. Homlak, R. Kolanko, Z. Macek, K. Pilch, B. Rodak, B. Samborskiej, M. Słowik, M. Tomasik, J. Trznadel, J. Wróbel, A. Antonik, M. Romanek, T. Macek i J. Chochołek wyrecytowali swoje wiersze zamieszczone w tym zbiorze.

Spotkanie zgromadziło wielu znakomitych gości oraz ponad stu sympatyków poezji, którzy podkreślali wielokrotnie, że jest to święto słowa pisanego, mówionego i artystycznego. Było to forum otwarte dla wszystkich piszących zarówno „do szuflady”, jak i dla tych, którzy mogą się już pochwalić nagrodami, publikacjami i własnymi tomikami poezji.

Takiej promocji wszystkim debiutującym poetom mógłby pozazdrościć każdy autor czy pisarz. Promocję wzbogaciła wystawa rękodzieła artystycznego oraz serowe kołacze, chleb ze smalcem i ogórkiem oraz regionalne wypieki przygotowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej w Trzcinicy i Koła Gospodyń Wiejskich gminy Jasło. Na zakończenie spotkania wystąpił kabaret z Zarzecza, który wprawił zgromadzonych w świetny humor.

Organizatorzy spotkania serdecznie dziękują wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do opracowania, wydania i promocji tomiku pt. „Zatrzymać czas”.

 

GBP w Jaśle z/s w Szebniach
Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.